Na czym polega ochrona zbóż ozimych?

Różnego rodzaju choroby, grzyby mogą znacznie osłabiać rośliny, w wyniku czego uzyskamy niższe plony, dlatego też rolnicy z powodzeniem stosują różnego rodzaju środki ochrony roślin. Obecnie są to środki o szerokim spektrum działania, które posiadają wiele składników mogących docierać do rośliny przez układ listny czy też układ korzenny. Należy zwrócić uwagę na szybkie zidentyfikowanie problemu. Oprócz grzybów mogą być to także chwasty, jak również insekty, larwy różnych owadów.

Prawidłowe stosowanie środków ochrony roślin w uprawach zbóż ozimych

Środki ochrony roślin dostępne są najczęściej w postaci granulatu lub płynów, które rozcieńczamy z wodą. Producenci podają odpowiednie dawki przeznaczone na 1 hektar. W tym przypadku stosujemy tradycyjne opryskiwacze polowe. Bardzo ważne jest wybranie odpowiedniego momentu oprysku, w przypadku pogody deszczowej opryski mogą zostać zmyte z powierzchni liści, jak również przeniesione na inne uprawy. Podobnie w przypadku zbyt intensywnych wiatrów oprysk może nie przynieść rezultatów. Niesprzyjająca może być także zbyt wysoka temperatura, kiedy środek będzie szybko parował z powierzchni gleby czy liści. Dlatego zwracamy uwagę na wiele czynników, w przypadku kiedy stosujemy opryski doglebowe należy zwrócić uwagę na wilgotność gleby, w przypadku dłuższego okresu suchego gleba może być twarda, co uniemożliwi środkom ochrony roślin dotarcie do układu korzennego.

Preparaty grzybobójcze, herbicydy selektywne oraz insektycydy możemy stosować prewencyjnie zaraz po wysiewie. W tym przypadku będziemy chronić uprawy już od samego początku, przykładowo herbicydy mogą wpływać negatywnie na wzrost chwastów już w początkowej fazie. Dodatkowo fungicydy będą unieszkodliwiały grzybnie wegetują w glebie, w tym przypadku dobrym pomysłem będzie oprysk wiosenny, lub też w okresie jesiennym w przypadku zbóż ozimych. W ten sposób możemy chronić uprawy, sprawimy, że nie będą zagrożone przez czynniki, które mogłyby znacznie zmniejszać plony.

Wiele bardzo skutecznych preparatów znajdziemy na stronie https://innvigo.com/herbicyd-zorro-300-sl/, przeznaczone są one do stosowania w uprawach zbóż ozimych. Odpowiednie dobranie właściwego preparatu oraz okresu oprysku będą z pewnością bardzo istotne, aby skutecznie przeciwdziałać różnym zagrożeniom. Na opakowaniach środków ochrony roślin znajdziemy instrukcje, które pozwolą nam na dobranie odpowiedniej ilości środka oraz okres oprysku.